HMAS CANBERRA


This site is dedicated to all the Royal Australian Navy personnel who have served in HMAS CANBERRA

***

HMAS CANBERRA (1) from the 9th 0f July 1928 until she was sunk off Savo Island on the 9th of August 1942.

***

HMAS CANBERRA (2) from the 21st of March 1981 until the Decommissioning on the 12th of November 2005.

***

HMAS CANBERRA (3) commissioning at Fleet Base East in Sydney, Australia in 2014.

***

 

Commander R.T. Derbidge MBE, RAN


Placeholder Image

 

Ralph's seaman officer naval career spanned 36 years from RANC (1954) to Director of Facilities Planning-Navy (1990). He spent more than half of his commissioned years afloat, specialising in ballistic bedlam and serving as the Gunnery Officer of five RAN and RN ships. He had intervening tours as a Staff Officer to the Australian Naval Attache in Washington, as Deputy Director of Surface and Air Weapons and with the Joint Intelligence Organisation. He commanded HMA Ships Stuart, Canberra and Success and the RAN Apprentice Training Establishment, HMAS Nirimba.

Post-RAN, Ralph spent an interesting and memorable eleven years in Sydney serving in turn as the Executive Director of the Australian Sports Medicine Federation (NSW), Private Secretary to the Governor of New South Wales and Manager of the Royal Australian Historical Society and History House. He retired content from the workforce in March 2002.

 

Back to top